niedziela, 10 lipca 2016

Jak zostać pisarzem - porady #2

Początek historii dla większości pisarzy stwarza nie lada wyzwanie. Jak zacząć? Dialogiem, opisem, prologiem, a może prosto z mostu w środku książki?
Jest naprawdę wiele metod na rozpoczęcie książki, każda z nich ma swoje plusy i minusy, a ja zamierzam je Ci dokładnie przedstawić, ale jeśli myślisz że napisze Ci tutaj magiczny, uniwersalny sposób na świetny początek to wybacz ale się mylisz.

Są cztery podstawowe sposoby rozpoczęcie książki:
-Przedstawić sam początek,
-Scena ze środka książki,
-Końcowa decyzja,
-Prolog.

Sądzę że rozumiesz znaczenie pierwszych trzech, ale czy wiesz co to jest prolog?
Jeśli wiesz możesz przewinąć dalej, jeśli nie - przeczytaj wyjaśnienie.

Prolog – wstępna, wyodrębniona część utworu dramatycznego lub narracyjnego, zawierająca relację o faktach poprzedzających zawiązanie akcji; prologiem nazywa się też autorski komentarz poprzedzający utwór.

Zaczynając książkę od początku masz ułatwione zadanie. Wydarzenia są ułożone chronologicznie i Tobie oraz czytelnikowi łatwiej jest się połapać. Jest to też najczęstszy sposób na rozpoczęcie książki. Jakie są minusy? Na początku historii nie zawsze coś się dzieje, a w dzisiejszych czasach czytelnik łatwo się nudzi i jeśli nie wciągnie się w świat akcji czy nie wczuje się w bohatera rzuci książkę w kąt po dziesięciu stronach.

Zaczynając od środka historii od razu rzucasz bohatera w wir akcji, a czytelnik jest ciekaw nie tylko jak do tego doszło ale także co z tego wyniknie. Przy tym sposobie musisz używać retrospekcji, co nie każdy początkujący pisarz potrafi zrobić.

Zaczynając od końca historii od razu zainteresujesz czytelnika. Bohater zaraz zmierzy się z czymś niewyobrażalnym, ale jak do tego doszło? Minusem jest to że musisz cofać się w wydarzeniach, przez co możesz się pogubić.

Prologi są przestarzałe, ale czasem jeszcze używane. Wadą jest to że zazwyczaj to zupełnie osobne historie więc czytelnicy traktują je jako zbędne linijki tekstu - których nie lubią. Zaletą jest to że prologi zazwyczaj wprowadzają do fabuły jakąś istotną informację.


W SKRÓCIE:
-Nie istnieje idealny i najlepszy sposób na rozpoczęcie całej opowieści,
-Istnieją cztery podstawowe rodzaje początków,
-Prologi są przestarzałe,
-Pisanie od początku historii jest najprostsze dla czytelnika i pisarza,
-Pisanie od końca jest trudne ale od pierwszej strony zwraca uwagę czytelnika,
-Pisanie od środka wciąga czytelnika ale wymaga pewnych umiejętności.

Brak komentarzy: